no-img
پی ورد

پژوهشهاي آموزشي


پی ورد
نکات روز ...

گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

پژوهشهاي آموزشي
zip
اسفند 17, 1396

پژوهشهاي آموزشي


در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

ادبيات تحقيق

مقدمه

صاحبنظران آموزش و پرورش عموماً بر اين عقيده هستند كه كيفيت مديريت فعاليتهاي آموزشي، مهمترين شاخص سطح كفايت و اثربخشي كل برنامه‌هاي آموزشي است؛ زيرا مديريت با نقش تعيين كننده و مؤثري كه در امر هدايت و رهبري فرايندهاي آموزش و پرورش در جهت هدفهاي آن دارد بالقوه هم مي‌تواند موجب پيشرفت آن گردد و هم موجب از هم پاشيدگي آن (علاقه‌بند،‌۱۳۶۲). بنابراين، براي استفاده عاقلانه و مقتصدانه از زمان، سرمايه، و كار و تلاش نيروي انساني به منظور نيل به هدفهاي عام آموزش و پرورش در سطح ملي و هدفهاي خاص آموزش و يادگيري در سطح آموزشگاهي بايد به آموزش و تربيت تخصصي افرادي مبادرت كرد كه واجد ويژگيهاي بارز و حربه‌اي مديريتي هستند؛ به عبارت ديگر، بايد سرمايه‌گذاري براي آموزش و آماده‌سازي مديران آموزشي در آموزش و پرورش دراولويت قرار بگيرد، به حدي كه مؤيد پيشرفت و ترقي آموزش و پرورش باشد و موجب ركود يا از هم گسيختگي آن نگردد.

به اعتقاد صاحبنظران سازماني يكي از بهترين روشها براي ايجاد و حفظ نطام آموزشي خوب، تربيت افراد كارآمد و متخصص به منظور مديريت و رهبري اين نظام است. مديريت و رهبري آموزش و پرورش در بسط و توسعه هر حركت، تصميم يا برنامه مهمي كه براي بهبود شرايط اجتماعي، اقتصادي، سياسي و فرهنگي هر جامعه طراحي مي‌شود حائز اهميت بسياري است. با توجه به اينكه راه‌حلهاي نهايي مسائل و مشكلات آموزشي نيز در دست رهبران آموزشي است، بايد قابليتها و تواناييهاي بالقوه مديران تا حد امكان رشد و پرورش يابد. در ميان گروه مديران و رهبران آموزشي، راهنمايان آموزشي از عناصر بسيار مهم به شمار مي‌روند و نقش اساسي و مؤثري در

 

برنامه‌ريزي براي تغيير

ساختهاي سازماني و رفتار مديريت بايد پاسخگوي تفاوتهاي فرهنگي و آموزشي موجود در نيروي كار باشند. كاركنان بالغ و مسئول به يك سازمان انعطاف‌پذير، سرپرستي كلي و كنترل ملايم نياز دارند تا توانائيهاي بالقوه خود را به كار گيرند. كاركنان نابالغ و تعليم نيافته به يك سازمان ساخت‌دار، توجه فردي و كنش متقابل شخصي توأم با سرپرستي و نظارت نياز دارند تا استعدادهاي خود را پرورش دهند. شايد آگاهي فزاينده مديريت از تغييرات فرهنگي بتواند ساختهاي سازماني و رفتار مديريت را متناسب كاركنان ساخته از اين طريق به سازمانها كمك كند تا قابليت بالقوه خود براي توليد به حداكثر برسانند و تأثير خود را بر مشكلات نو پديد جامعه افزايش دهند.

يك رهبر اثر بخش نه فقط بايد مهارتهاي تشخيصي خوب داشته باشد، بلكه بايد پس از تحليل نيازهاي محيط كار خود به تطبيق و سازگاري شخصيت رهبري خود با اين نيازهاف قادر باشد و وسايلي براي تغيير برخي يا همه متغيرهاي ديگر به وجود آورد. با تشخيص اينكه گاهي يگانه راه رسيدن به اثر بخشي از طريق تغيير است.

 

 

 

افزودن اثر بخشي

ليكرت در تحقيقات خود به اين تمايل پي برد كه سرپرستان كارمند مدار كه در كار خود نظارت كلي اعمال مي‌كنند در مقايسه با سرپرستان كارمدار كه نظارت مستقيم و نزديك بكار مي‌برند، قسمتهاي پر توليد و بارآورتري دارند. ما به اين دليل بر كلمه تمايل تأكيد مي‌كنيم كه اين وضع بيشتر در جامعه امركا صادق است با اين حال، بايد متوجه باشيم كه استثناهايي هم بر اين تمايل وجود دارد كه حتي در يافته‌هاي ليكرت مشهود است. ليكرت پي برد كه يك زير دست عموماً نسبت به انتظارات سطح بالا و اعغتماد راستين ما فوق خود عكس‌العمل خوبي نشان مي‌دهد و سعي مي‌كند با عملكرد سطح بالا سزاوار اعتماد بودن را به ثبوت برساند در نتيجه، اعتماد مافوق به او بيشتر تقويت مي‌گردد، زيرا، به كسي كه انتظارات شما را برآورده مي‌سازد يا حتي پافراتر از آن مي‌گذارد براحتي مي‌توان اعتماد كرد و احترام قايل شد. اين رويداد را مي‌توان سيكل اثربخشي ناميد.

 

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود استموضوعات :
پایانامه

دیدگاه ها


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.