no-img
پی ورد

پروژه کارشناسی رشته حقوق با موضوع امنيت ملي


پی ورد
نکات روز ...

گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

DOC
پروژه کارشناسی رشته حقوق با موضوع امنيت ملي
doc
آبان 17, 1397
۵,۰۰۰ تومان
۵,۰۰۰ تومان – خرید

پروژه کارشناسی رشته حقوق با موضوع امنيت ملي


در این پست می توانید متن کامل پروژه کارشناسی رشته حقوق با موضوع امنيت ملي را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

 

مقاله پيش رو سعي دارد با روشي استراتژيك زاويه جديدي از امنيت ملي كشور را مورد بازخواني قرار دهد. از ديدگاه مؤلف ، مواجهه با تهديدات فرهنگي مستلزم تغيير ساختار نظام امنيت ملي و نگاهي مجدد به جايگاه فرهنگ در اين ساختار مي باشد.

بررسي چالش‌هاي گذشته ، حال و آينده ، در هنگام مطالعه مقوله امنيت ملي جمهوي اسلامي همواره حائز اهميت بسيار بوده است. مقاله پيش رو سعي دارد با روشي استراتژيك زاويه جديدي از امنيت ملي كشور را مورد بازخواني قرار دهد. از ديدگاه مؤلف ، مواجهه با تهديدات فرهنگي مستلزم تغيير ساختار نظام امنيت ملي و نگاهي مجدد به جايگاه فرهنگ در اين ساختار مي باشد.توجه شما را به مطالعه اين رويكرد نوين جلب مي كنيم .
امنيت، در لغت به حالت فراغت از هرگونه تهديد يا حمله و آمادگي جهت رويارويي با آنها اطلاق مي‌شود.[۱] معمولاً در علوم سياسي و حقوق، امنيت به پنج بخش: امنيت فردي، اجتماعي، ملي، بين‌المللي و امنيت جمعي (Colective Security) تقسيم مي‌شود.

امنيت ملي، كه در اين گفتار به آن خواهيم پرداخت به حالتي اطلاق مي‌شود كه در آن هر ملتي فارغ از تهديدٍ تعرض به تمام يا بخشي از جمعيت، دارايي، يا خاك خود به سر مي‌برد. [۲]
از اين منظر، بررسي ساختار امنيت ملي يكي از موضوعات بين‌رشته‌اي[۳] به شمار مي‌رود كه تاكنون در كشورمان تحقيقات قابل توجه‌اي درباره آن صورت نگرفته است. بدون ترديد، ايران، پس از پيروزي انقلاب اسلامي، مستمراً با چالشها و تهديدات مخاطره‌آميز مواجه بوده و از اين لحاظ، همواره تعريف و تامين امنيت ملي، موضوعي حائز اهميت در نظر گرفته شده است.
واقعيت تلخ آن است كه، تاكنون در مجامع داخلي هيچ تعريفي از امنيت ملي كه مورد توافق همگان باشد، ارائه نشده و طي اين سالها، عمدتاً اين مقوله در چارچوب ملاحظات نظامي و انتظامي مورد توجه بوده است. اين در حالي است كه مطمئناً مي‌توان تعريفهاي دقيقي با در نظر گرفتن ابعاد امنيت ملي از آن ارائه كرد به نحوي كه تمركز مسئوليت حراست از امنيت كشور، صرفاً بر روي نيروهاي نظامي و امنيتي قرار نگيرد.
به عبارت ديگر، بايد تعريفي از امنيت ملي ارائه كرد كه سهم انديشه و فرهنگ در آن به صورت دقيق مشخص شده باشد. البته تلاشهايي از اين دست در برخي كشورهاي توسعه يافته جهت ارائه تعريفي جامع از امنيت انجام پذيرفته است. براي مثال، دانشكده دفاع ملي كانادا امنيت ملي را چنين تعريف مي‌كند: «امنيت ملي، حفاظت از شيوه پذيرفته شده زندگي مردم است كه با نيازها و آرمانهاي مشروع ديگران نيز سازگار مي‌باشد. امنيت، شامل فارغ‌بودن از حمله نظامي يا فشار، آزادي از انهدام داخلي و رهايي از زوال ارزشهاي سياسي، اقتصادي و اجتماعي است كه براي نحوه زندگي، اساسي است.» [۴]
اما درخصوص انقلاب اسلامي بايد گفت اين حركت كه تحقيقاً بيشتر يك انقلاب فرهنگي است، همواره از همين زاويه فكري ـ فرهنگي نيز مورد تهديد واقع شده است. اين تهديد به ويژه پس از پايان جنگ تحميلي روند فزاينده‌اي به خود گرفته است. همچنين شواهد گوياي اين مهم است كه انقلاب اسلامي در دهه آينده و به ويژه با ظهور نسلهاي جديد، با چالش‌هاي فكري ـ فرهنگي جـّدي‌تري مواجه خواهد بود كه اين وضعيت صرف‌نظر از تأثير پروسه ارتباطات و اطلاعات جهاني بر آن، عمدتاً با مقاصد شيطنت‌آميز، از سوي شبكه‌هاي مخالف خارجي و داخلي طرح‌ريزي گرديده است.
بنابراين مي‌توان تعريف تازه‌اي از طرح امنيت ملي ارائه كرد كه شامل موقعيت خاص كشورمان نيز باشد: طرحي كه منابع و امكانات مادي و معنوي كشور را به منظور حفظ، حراست و ترويج منافع ملي، ارزشهاي انقلاب اسلامي و فرهنگ ملي و ديني، بسيج و سازماندهي مي‌كند. طبعاً اين طرح بايد مبتني بر اصولي روشن و مجاب‌كننده باشد تا بتواند به مثابه نيرويي هدايت‌كننده در بخشهاي سياسي، فرهنگي، اقتصادي و نظامي كشور، عمل كند. هنگامي كه اين اصول شناخته شدند، بايد از آنها نه تنها در جهت مشخص‌كردن اولويتهاي منافع ملي، بلكه علاوه بر آن همچون شيوه‌اي جهت تصميم‌گيري درخصوص چگونگي حفاظت از اين منافع در برابر تهديدات معين نيز بهره جست.
هدف از طراحي شيوه مذكور، انضباط و قدرت بخشيدن به اين تصميم‌ است كه در جمهوري اسلامي، چگونه، كجا و تحت چه شرايطي بايد امكانات مختلف را به كار بست؟
اين كوتاه نوشته، بدون انگيزه سنجش قدرت ملي در حوزه فرهنگ و با پيش‌فرض‌ قراردادن اولويت‌مند‌بودن اين ديدگاه در امنيت ملي كشور، درصدد نگاهي راهبردي به امنيت ملي از زاويه فرهنگ است.

پیشنهادی  پایان نامه رشته حقوق با موضوع صيغه عقد حواله

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود استموضوعات :
رشته حقوق

دیدگاه ها


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.