no-img
پی ورد

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته علوم سیاسی :عوامل موثر بر سیاست خارجی ایران با دولت اسلامگرای ترکیه


پی ورد
نکات روز ...

گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

DOC
پایان نامه کارشناسی ارشد رشته علوم سیاسی :عوامل موثر بر سیاست خارجی ایران با دولت اسلامگرای ترکیه
doc
اسفند 25, 1396
۵,۰۰۰ تومان
۵,۰۰۰ تومان – خرید

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته علوم سیاسی :عوامل موثر بر سیاست خارجی ایران با دولت اسلامگرای ترکیه


در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

پایان نامه

برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

 

در رشته: مطالعات منطقه ای (گرایش خاورمیانه )

 

موضوع:

عوامل موثر بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران با

دولت اسلامگرای ترکیه در قبال دولت جدید عراق

 

پيشگفتار:

تحولات نظام بين الملل با فروپاشي اتحاد جماهير شوروي سابق، كشور عراق را به دليل موقعيت ممتاز ژئوپلتيكي، ژئواستراتژيكي و ژئواكونوميكي به مجموعه پيچيده اي تبديل كرد كه صرف نظر از قدرت هاي همسايه و منطقه اي از اولويت و تقدم بسيار بالايي در سياست خارجي قدرت هاي فرامنطقه اي برخوردار شد. تهاجم اين كشور به كويت نيز مزيد برعلت گرديد و با حضور فیزیکی كشورهاي غربي در منطقه خليج فارس به طور عملی در چالش عميقي فرورفت. عراق به عنوان يكي از همسايگان جمهوري اسلامي ايران با توجه به اشتراكات تاريخي، مذهبي و فرهنگي و قومي با مردم ايران، از جايگاه ويژه اي در سياست خارجي ايران برخوردار است به طوریکه نمی توان از آثار امنيتي حضور و دخالت بازيگران فرامنطقه اي بر امنيت ملي جمهوري اسلامي ايران چشم پوشی نمود. تحولات عراق هم چنین بر مسايل امنيتي و اقتصادي تركيه تأثير بسزايي دارد. رساله حاضر تلاشی است برای درك و فهم واقع بينانه از مسايل عراق و شناخت اهداف و منافع و زمينه هاي تعارض و تعامل آن در ارتباط با منافع ملی دو قدرت منطقه اي ايران و تركيه.

 

بخش اول

مقدمه نظري

                                                                                

 

 

 

 

 

 

 

کلیات پژوهش:

۱-طرح مساله

حوادث ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ نقطه عطف در تغيير و گردش سياستهاي ايالات متحده در نظام بين الملل شد که در انتخابات سال۴ ۲۰۰ و پيروزي جمهوريخواهان در انتخابات مجدد رياست جمهوري و انتخابات مجالس ايالات متحده آمريکا اين رويکردخود را نشان داد. در نظم جديد ،مبارزه با تروريسم و مبارزه با سلاحهاي کشتار جمعي و مبارزه با بنيادگرايي اسلامي اساس كار قرار داده شد . در حقيقت حمله به عراق در چارچوب تغيير نظام بين الملل و ايجاد اين رويکردها بود.

حضور نظامي آمريکا در يکي از مناطق استراتژيک جهان با هجوم به عراق و طرح اين کشور جهت تغيير سياسي خاورميانه و دمکراتيزه کردن منطقه اگر چه تهديد کننده امنيت ملي کشورهاي منطقه از جمله ايران و ترکيه مي باشد, ليکن با توجه به شرايط موجود هر دو کشور تلاش کرده اند که از فرصت ها و چالش هاي ايجاد شده در راستاي منافع ملي خويش بهره برداري نمايند, اعتقاد بر اين است که ايران و ترکيه به عنوان دو قدرت منطقه اي صاحب نفوذ در عراق و سامان يافتن عراق جديد به عنوان دو رقيب مطرح مي باشند, هر چند رقابت ديرينه اين دو کشور تنها به عراق ختم نمي شود اما به نظر مي رسد سواي رقابت ها و چالش هاي تاريخي بين دو کشور در دهه نود ،اكنون رقابت آنها وارد مرحله نويني شده است که موجبات تغيير و تحولات سياسي در منطقه را فراهم مي آورد..

 

۲-انگيزه انتخاب موضوع:

-علاقه شخصي پژوهشگربه موضوعات تحليلي

-اهميت موضوع تحولات عراق وتاثيرآن برتركيه وبخصوص ايران

-تحولات جديدمنطقه كه باعث اهميت بيش ازپيش خاورميانه شده است.

-گرايش تحصيلي پژوهشگر كه مطالعات خاورميانه ميباشد.

۳-اهميت موضوع:

به دليل اين که دو کشور جمهوري اسلامي ايران و ترکيه دو کشور قدرتمند و صاحب نفوذ و همسايه عراق هستندو به دليل اين که هر نوع تحولي در کشور عراق اثرات مستقيم و غير مستقيم بر سياست خارجي دو کشور مي گذارد,و از آن جمله مباحث امنيتي شامل : جريان اکراد, حزب پ. ک. ک. و گروه مجاهدين خلق و يا ايجاد يک جريان مقابله برانگيز مانند سرمايه گذاري هاي اقتصادي و يا دوستي آمريکا و ترکيه و يا تقابل ايران و آمريکا. موضوع وعنوان رساله براي بررسي سياستهاي مقايسه اي تركيه وايران در عراق را قابل توجه وحائز اهميت مي سازد . .

 

۴-سوال اصلي:

مناسبات سياست خارجي ايران و ترکيه پس از اشغال عراق توسط ايالات متحده و در زمان دولت جديد چگونه مي باشد؟

 

۵- فرضيه اصلي :

مناسبات جمهوري اسلامي ايران و ترکيه بر بستري از تفاهمات و تقابلات در چارچوب رقابت و همکاري معنا مي يابد.يعني بين رقابت و همكاريهاي مكمل اقتصادي ايران و تركيه در عراق با سطح روابط رابطه معناداري وجود دارد.

 

۶-متغيرهاي دخيل:

متغير مستقل: بر بستري از تفاهمات و تقابلات ايران و ترکيه در قبال دولت جديد عراق

متغير وابسته: مناسبات سياست خارجي ايران و ترکيه پس از اشغال عراق

متغيير واسطه : شرايط محيطي و بين المللي

مفروض : تركيه و ايران به عراق با ثبات نياز دارند.

۷-هدف پژوهش:

هدف مجموعه حاضر آن است که با تحليل و بررسي رفتارها و متغيرهاي مختلف ترکيه و ايران, ميزان اشتياق ترکيه و ايران را براي همکاري در قبال عراق و تلاشهايي که در اين راستا انجام داده اند را مشخص کند و ميزان تقابلات منافع دو کشور در اين موضوع را بررسي نمايد و با پاسخ به اين پرسش که هدف ايران و ترکيه در عراق جديد چه مي باشد و چه نقاط اشتراکي در عراق جديد دارند وآيا اين دو يک نقش مکمل را دارا مي باشند و يا اين که دو کشور جمهوري اسلامي ايران و جمهوري ترکيه روبروي هم قرار گرفته اند و يک نقش فرسايشي دارند و آيا اين دو کشور با تقابل منافع و روبروي هم قرار گرفتن منافع بهتري را جذب مي کنند.

در اين مجموعه محقق سعي نموده است تا تصويري روشن از سياست خارجي دو کشور و سياست خارجي نفوذ دو کشور در مقابل عراق از آغاز ايجاد روابط به دست بدهد و ميزان ديدگاههاي مشترک ايران و ترکيه راجع به عراق و مواضع جمهوري اسلامي ايران و جمهوري ترکيه در مورد اشغال عراق توسط ايالات متحده آمريکا و نيز سعي شده بررسي مولفه هاي منافع ملي دو کشور ( تفاهمات اين دو ) از منظر سياسي, اقتصادي, امنيتي و مولفه هاي تقابل دو کشور در عراق مورد پژوهش و بررسي قرار بگيرد.

نگارنده که علاقه خاصي به موضوع”” سياست خارجي ج.ا. ايران و ترکيه در قبال دولت جديد بعد از صدام”” دارد به جهت مساله منافع ملي جمهوري اسلامي ايران و رابطه جمهوري اسلامي ايران با دو کشور ترکيه و عراق و بازخوردهاي واقعه حمله آمريکا به عراق براي کشور ايران ، تا حد توان سعي نموده است که ريشه ها,ديدگاهها و منافع دو کشور را پس از دوران صدام بررسي نمايد و به پردازش سوال اصلي که عبارت است از مناسبات سياسي خارجي ايران وترکيه پس از اشغال عراق توسط ايالات متحده و در زمان دولت جديد چگونه مي باشد؟ بپردازد.

 

۸- قلمرو پژوهش:

قلمرو پژوهش از ۱۹ مارس ۲۰۰۳ به بعد مي باشد. به تعبيري ديگر پس از سقوط رژيم بعثي دولت عراق به رهبري صدام حسين تا همه پرسی قانون اساسی مي باشد.

 

۹- روش پژوهش:

پژوهش موردنظر،براساس ماهيت و روش درزمره تحقيقات توصيفي –تحليلي مي باشد و با بهره گيري ازروش كتابخانه اي –تحليل محتوا-انجام پذيرفته است .

 

۱۰- ارکان و پايه هاي نظري تحقيق:

مفاهيم نظري اصلي در اين مجموعه عبارتند از: ۱- بررسي سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران و ترکيه و بررسي موقعيت جغرافيايي و ژئوپلتيکي عراق, جايگاه و نقش بازيگران منطقه اي و فرا منطقه اي ۲- نقاط اشتراک ايران و ترکيه در عراق ۳- نقاط افتراق و تمايز اين دو کشور و ۴- چشم اندازهاي همکاري هاي بين ترکيه و ايران با عراق و بالاخره ۵- سناريوهاي مطرح شده براي استقرار نظام سياسي پس از صدام در عراق و تاثير آن بر ايران چگونه مي باشد .

 

۱۱- سطوح تحليل:

اين مجموعه ابتدا به مسايل داخلي کشورهاي جمهوري اسلامي ايران و جمهوري ترکيه از نگاه سطح تحليل خرد و از اين منظر سياست خارجي دو کشور را مورد تجزيه و تحليل قرار مي دهد . سپس به نقاط مشترک سياستهاي جمهوري اسلامي ايران و ترکيه در عراق و نقاط افتراق, تمايز و اختلاف اين دو با هم و چشم اندازها و زمينه هاي رقابت و همکاري از منظر سطح تحليل کلان مي پردازد.

 

۱۲- پيشينه ومحدوديت هاومنابع پژوهش :

در خصوص مقايسه سياست خارجي ترکيه و جمهوري اسلامي ايران به ويژه در مورد تجزيه و تحليل مناسبات دو کشور در قبال عراق, در داخل کشور کار تحقيقاتي منظم و مفصل کاري صورت نگرفته است . اگر چه مقالاتي در مورد هر يك از مواضع دو كشور در قبال بحران عراق در دست مي باشد ،ليكن مقايسه اي انجام نگرفته است . لذا بري بررسي تطبيقي مواضع دو كشور اولا دسترسي به منابع براي مطالعه و بررسي پژوهش را بسيار محدود مي كند ثانيا راهي جز استفاده عمده از مقالات, رسانه ها و اينترنت به عنوان منبع پژوهش, وجود ندارد .محقق براي بررسي پژوهش خود ناگزير به مراجعه به مراكز ذيل گرديد :

۱-دفترمطالعات سياسي وبين المللي وزارت امورخارجه وپژوهشكده مطالعات راهبردي نيز ازجمله مراكزي هستندكه موضوع سياستهاي منطقه اي خاورميانه را درارتباط موضوع تحقيق ،ومقالاتي در اين خصوص مي توان استخراج كرد.

۲- بررسي مجموعه مقالاتي كه درارتباط با موضوع در قالب كتابهاي خاورميانه درموسسه مطالعاتي ابرار معاصر تهران به چاپ رسيده است.

۳- بررسي مقالات شماره هاي مختلف فصلنامه سياست خارجي كه دردفتر مطالعات سياسي وبين المللي وزارت امورخارجه تهيه گرديده است .

۴- بررسي اسناد ومقالات فصلنامه سياست خارجي كه در دفتر مطالعات سياسي و بين المللي وزارت امور خارجه تهيه گرديده است .

۵-گزارشهاي تحليلي خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران .

۶- ماهنامه اطلاعات سياسي اقتصادي .

۷ -گزارش هاي تحليلي خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران .

۸- روزنامه هاي مختلف .

۹- منابع اينترنتي .

 

۱۳- سازمان دهي تحقيق:

اين مجموعه شامل يک مقدمه, يک پيشگفتار,چهار بخش, يک نتيجه گيري و منابع مي باشد. که در بخش اول “” پيش زمينه هاي تئوريک و مباحث نظري در رابطه تعامل و تقابل “”دو كشورج.ا. ايران وتركيه آورده شده, بخش دوم در رابطه با سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران و ترکيه و بررسي موقعيت جغرافيايي و ژئوپلتيکي عراق, جايگاه و نقش بازيگران منطقه اي و فرا منطقه اي آورده شده, بخش سوم: ديدگاههاي مشترک و نقاط افتراق ايران و ترکيه راجع به عراق که در شش فصل که شامل فصل اول: ديدگاههاي جمهوري اسلامي ايران در قبال عراق, فصل دوم: ديدگاه جمهوري ترکيه در قبال عراق, فصل سوم: بررسي مولفه هاي منافع ملي دو کشور ايران و ترکيه در عراق (تفاهمات), فصل چهارم: شامل بررسي زمينه هاي سياسي و امنيتي تفاهمات و تقابلات منافع ايران و ترکيه در عراق, فصل پنجم: بررسي زمينه هاي اقتصادي مناسبات ( تعامل و تقابل ) منافع ايران و ترکيه در عراق جديد و فصل ششم نيز شامل سناريوهاي مطرح شده براي استقرار نظام سياسي پس از صدام در عراق و تاثير آن بر ايران و نتيجه گيري كه به عنوان بخش چهارم در آخر آمده است.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود استبرچسب‌ها :
, , , , , , , , , , , ,

دیدگاه ها


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.