no-img
پی ورد

پایانامه تأثير تجارت الكترونيكي بر متغيرهاي كلان اقتصاد


پی ورد
نکات روز ...

گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

DOC
پایانامه تأثير تجارت الكترونيكي بر متغيرهاي كلان اقتصاد
doc
آذر 13, 1397
۵,۰۰۰ تومان
۵,۰۰۰ تومان – خرید

پایانامه تأثير تجارت الكترونيكي بر متغيرهاي كلان اقتصاد


در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

تأثير تجارت الكترونيكي بر متغيرهاي كلان اقتصادي

 

چكيده

در پژوهش حاضر، تأثير كلان اقتصادي[1] توسعه تجارت الكترونيكي درايران بر رشد توليد ناخالص داخلي (GDP)، رشد بهره‌وري كل، رشد بهره‌وري نيروي كار، بيكاري، تورم، سرمايه‌گذاري، بودجه دولت، متغيرهاي پولي (عرضه و تقاضاي پول، نقدينگي، نرخ بهره) صادرات، واردات و توسعه و رفاه اقتصادي بررسي مي‌شود.

در قسمت اول پژوهش، كليات، تعاريف، و معيارهاي اندازه‌گيري تجارت الكترونيكي[2] به همراه مباني نظري و ادبيات اقتصادي موضوع ارائه مي‌شود.

در قسمت دوم با توجه به مطالعات تجربي در كشورهاي ديگر و همچنين تجربه هشت كشور (استراليا، امريكا، كانادا، چين، مالزي، دانمارك، سنگاپور و امارات) در زمينه تجارت الكترونيكي، و دسترسي به اطلاعات، مدل يا مدلهاي مناسب از بين يكي از چهار رهيافت ذيل براي اندازه‌گيري يا برآورد تأثيرEC انتخاب مي‌گردد[3]. در انتهاي مقاله پس از برآورد، به بحث در مورد نتايج، ارائه راهكارها و سياستهاي اقتصادي مي‌پردازيم.

چهار رهيافت كانديد زير، براي انتخاب نهايي روش، مقايسه مي‌شوند:

الف: رهيافت اقتصاد سنجي  Econometrics Approach؛

ب: رهيافت تحليل پوششي داده‌ها  Data Envelopment Analysis (DEA) Approach؛

ج: رهيافت تعادل عمومي قابل محاسبه  Approach Computable General Equilibirum (CGE)؛

د: رهيافت سيستم‌هاي ديناميكي System Dynamics Approach.

مقدمه

پيشرفت فناوري اطلاعات و ارتباطات در دو دهه اخير، و گسترش كاربردهاي آن در عرصه‌هاي مختلف اقتصادي و اجتماعي، موجب شكل‌گيري فصل نويني از روابط متقابل بين افراد، نهادها، شركتها و دولتها شده است. مفاهيم جديدي در ادبيات اقتصادي و تجارت، در حال ظهور هستند. روشهاي سنتي تجارت و كسب و كار، در حال بازنگري بوده و در پرتو اين تحول، مشاغل و فعاليتهاي جديد اقتصادي در حال شكل‌گيري هستند. عده‌اي تحول مذكور در فناوري اطلاعات و ارتباطات را بزرگترين انقلاب تكنولوژيك بعد از انقلاب صنعتي ارزيابي كرده (Mokyr,1996) و عده‌اي ديگر از آن تحت عنوان اقتصاد نوين و يا اقتصاد ديجيتال ياد مي‌كنند.

پیشنهادی  پایانامه ارتقای اثر بخشی مطالعات مهندسی ارزش با استفاده از مدیریت ریسک

اينترنت به عنوان يك شبكه جهاني و نيز به عنوان پيش نياز تجارت الكترونيكي به دليل داشتن حضورفراگير[4]، هزينه دسترسي نسبتاً پايين، سهولت كار با آن، انعطاف‌پذيري و جذابيت، در حال تغيير روشهاي سنتي كسب و كار است. اين فناوري، الگوهاي جديدي براي خريد، فروش و ارائه خدمات به مشتريان ارائه داده و در حال ارائه تعريفي جديد از روابط سنتي بين خريداران و فروشندگان است. همچنين اين فناوري، موجب دگرگوني در روشهاي توليد، توزيع، جست‌وجو و مبادله كالاها و خدمات، شده و مي‌تواند سرعت عكس‌العمل مؤسسات و بنگاهها را به علائم بازار و ارائه خدمات بهتر به مصرف‌كنندگان بيشتركند.

سؤالي كه مطرح مي شود اين است كه پيامد اين تغيير ساختاري گسترده و پيچيده چه خواهد بود؟ آيا تجارت الكترونيكي، بهره‌وري را تغيير خواهد داد؟ آيا تجارت الكترونيكي به ايجاد محصولات جديد و روشهاي جديد كسب و كار منجر خواهد شد؟ آيا موجب افزايش اشتغال خواهد شد؟ آيا احتمال اينكه برخي از بخشها تأثيرات بيشتري نسبت به ساير بخشها بپذيرند وجود دارد؟ اثرات آن بر رقابت‌پذيري بين‌المللي چگونه خواهد بود؟ چه پيامدهايي براي متغيرهاي پولي و مالي درپي‌خواهد داشت؟ و سؤالات ديگر.

تجارت الكترونيكي مفاهيم و شاخص‌هاي آن

تعامل بين فناوري و فرايند كسب و كار، كليد فهم اثراتي است كه تجارت الكترونيكي بر معاملات اقتصادي و در نهايت بر كل اقتصاد مي‌تواند داشته باشد. آنچه تجارت الكترونيكي را از تجارت به روش سنتي متمايز مي‌كند، اساساً روش يا مسيري است كه از طريق آن، اطلاعات بين خريداران و فروشندگان مبادله و پردازش مي‌شود. در تجارت الكترونيكي، اطلاعات به جاي اينكه از طريق تماس مستقيم اشخاص منتقل شود، از طريق يك شبكه ديجيتالي يا ساير كانالهاي الكترونيكي مبادله مي‌شود. تجارت الكترونيكي ممكن است يك كانال فروش، بازاريابي يا توزيع اضافي دركنار كانالهاي سنتي تجارت ايجاد نمايد و يا كالاها، خدمات و بازارهاي جديدي ايجاد كند.

تعاريفي كه در مورد تجارت الكترونيكي وجود دارد، با توجه به فعاليتها و معاملاتي كه در آنها لحاظ شده و همچنين زيرساختهاي ارتباطي كه اين فعاليتها و معاملات در آن انجام مي‌شود، متفاوت هستند. همين امر سبب شده است تا نتايج مختلفي از تحقيقات انجام شده در سطح بين‌المللي، در مورد ابعاد تأثير تجارت الكترونيكي به دست آيد. برخي تمام معاملات تجاري و مالي را كه به صورت الكترونيكي انجام مي‌شوند؛ نظير تبادل الكترونيكي داده‌ها (EDI)[5]، انتقال وجوه به صورت الكترونيكي (EFT)[6] و تمام فعاليتهاي مربوط به كارتهاي اعتباري ـ بدهي را تجارت الكترونيكي مي نامند. برخي ديگر، تجارت الكترونيكي را محدود به خرده فروشي به مصرف‌كنندگان مي‌كنند كه در آن، معامله و پرداخت بهاي كالا و خدمات از طريق اينترنت صورت مي‌گيرد. براساس يكي از اين تعاريف، تجارت الكترونيكي عبارت است از خريد و فروش كالاها، خدمات و اطلاعات از طريق شبكه‌هاي كامپيوتري از جمله اينترنت. (Turban 2002).

پیشنهادی  پایان نامه رشته مدیریت برنامه ریزی وتوسعه نیروی انسانی پروژه ها

كشورهاي عضو OECD، تلاشهاي وسيعي را براي ارائه يك تعريف استاندارد و اندازه‌گيري تجارت الكترونيكي انجام داده‌اند. براساس معيارهاي اين كشورها كه به عنوان يك استاندارد بين‌المللي در بسياري از كشورهاي جهان به كار مي‌رود، هنگام تعريف تجارت الكترونيكي بايستي از سه بُعد شبكه‌اي (تعريف وسيع و محدود)، فرايندها و فعالان[7] به آن نگريسته شود (Unctad 2001) و نيازهاي تحقيقاتي و شاخص‌هاي لازم به صورت سه مرحله آمادگي فني[8]، شدت كاربري[9] و تأثير[10]، تقسيم‌بندي ‌شود.[11]

مباني نظري و شواهد تجربي تأثير كلان اقتصادي تجارت الكترونيكي

اثر تجارت الكترونيكي بر رشد GDP، رشد بهره‌وري نيروي كار و رشد بهره‌وري كل:

بهره‌وري به بيان ساده عبارت از نسبت ستاده به نهاده است. در حقيقت، معيار بهره‌وري تلاش دارد تا در يك بنگاه يا صنعت، آن بخشي از افزايش در توليد را اندازه‌گيري نمايد كه به دليل افزايش در نهاده‌هاي توليدي به دست نيامده است.

دلايل متعددي مبني بر اينكه تجارت الكترونيكي مي‌تواند بهره‌وري را افزايش دهد، وجود دارد. بنگاهها مي‌توانند با مهندسي مجدد از حداكثر ظرفيت فناوريهاي جديد بهره‌مند شوند. به عنوان مثال، با فروش الكترونيكي، بنگاهها مي‌توانند هزينه‌هاي انبارداري و ساير هزينه‌هاي نهاده‌اي خود را كاهش داده و يا حتي مي‌توانند فرايند خريد و فروش خود را تغيير داده و هزينه مشتري‌يابي را كاهش دهند.

از آن‌جايي كه تجارت الكترونيكي بخشي از فرايند گسترده تحولاتي است كه از طريق فناوري اطلاعات و ارتباطات (ICT)؛ يعني فناوري اطلاعات (IT) به علاوه ارتباطات ايجاد مي‌شود؛ لذا در بررسي اثرات اقتصادي آنها به ويژه در بررسي تأثيرات آنها بر رشد بهره‌وري وGDP، معمولاً از يك ادبيات اقتصادي و نيز شواهد تجربي واحد استفاده مي‌شود و تنها تفاوت در جايگزين كردن معيارهاي كلي اندازه‌گيري مناسب هر يك از آنها، در روابط رياضي است.

پیشنهادی  پایان نامه تعیین کارایی بانک های تجاری ایران و روند بهره وری آن

منافع حاصل از بهره‌وري در سرمايه‌گذاري بر روي زيرساختهايي با ماهيت اطلاعات، براي مدتي منشا‍ء مجادلات بين اقتصاددانان بوده است. يافته‌هاي تحقيقات نشان مي‌دهد كه به‌كارگيري فناوري اطلاعات و ارتباطات از اواسط دهه 1970 به اين طرف، با كاهش رشد بهره‌وري نيروي كار و سرمايه در اغلب كشورهاي توسعه يافته همراه بوده است. اين مسئله به طرح مسئله‌اي تحت عنوان پارادوكس بهره‌وري سولو در سال1987 منجر شد: «درهمه جا مي‌توانيد عصر كامپيوتر را مشاهده كنيد الّا بهره‌وري». اولين موج تحليل‌هاي تجربي اثرICT بر بهره‌وري، نشانه‌هاي بارزي مبني بر اينكه استفاده از كامپيوتر موجب افزايش توليد مي‌شود، ارائه نداد.

 

 

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود استموضوعات :
رشته مدیریت

دیدگاه ها


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.