no-img
پی ورد

ضرورت بازرسي


پی ورد
نکات روز ...

گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

DOC
ضرورت بازرسي
doc
بهمن 19, 1396
۵,۰۰۰ تومان
۵,۰۰۰ تومان – خرید

ضرورت بازرسي


در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

ضرورت بازرسي

مهندسان با تعيين خواص مواد به وسيله انجام آزمونهاي استاندارد بر روي قطعات آزمون كاملا آشنايند. بيشتر دانستني‌هاي ارزشمند، از قبيل داده‌هاي مرتبط به خواص كششي، فشاري، برشي و ضربه‌اي ماده به كمك اين آزمونها به دست مي‌آيد، اما اين گونه آزمونها ماهيتي ويرانگر دارند. وانگهي خواص ماده كه به كمك آزمون استاندارد ويرانگر تعيين مي‌شود، لزوما رهنمون روشني به سوي مشخصه‌هاي كاربردي قطعه پيچيده‌اي كه بخشي از مجموعه مهندسي بزرگتري است، ارائه نمي كند. در ماده يا قطعه در حين ساخت، انواع نقصها به اندازه‌هاي مختلف ممكن است بوجود آيد و ماهيت اندازه دقيق نقص بر كاركرد آتي آن قطعه نيز تاثير مي‌گذارد. نقصهاي ديگري مانند تركهاي ناشي از خستگي يا خوردگي، در حين كار با ماده نيز ممكن است بوجود آيد. منشاء انواع نقص در مواد و قطعات در شكل ۱ ديده مي‌شود. بنابراين براي آشكار سازي نقصها در مرحله ساخت، و همچنين براي آشكار سازي و مشاهده آهنگ رشد آنها در حين عمر كاري هر قطعه يا مجموعه، بايد وسايل قابل اطميناني در اختيار داشت.

مراحل بازرسي و آزمايش جوش:

الف) بازرسي قبل از جوشكاري

شامل كنترل نقشه كشي در اجراي جوش، انتخاب فرايند جوشكاري، آزمايش كيفيت مواد مصرفي وسايل و تجهيزات جوشكاري، برشكاري و ……

ب) بازرسي ضمن جوشكاري

شامل پخ سازي مناسب _ تميزي محل جوشكاري _ مونتاژ قطعات، وضعيت جوشكاري و …..

ج) بازرسي بعد از جوشكاري

ارزيابي مناسب بودن سازه جوش داده شده براي هدف تعيين شده و انجام آزمايشات و بازرسي هاي اتصال جوش كه شامل مخرب (DT) و آزمايش‌هاي غير مخرب (NDT) مي‌باشد

 

نقصهائي كه ممكن است در حين ساخت مواد اوليه و يا توليد ريختگيها به وجود آيند.

جدا نشيني             آخالهاي سرباره               تخلل گازي                   تخلل انقباضي            ترك تنشي

نقصهائي كه ممكن است در حين ساخت قطعات بوجود آيند.

تركهاي ناشي از تنش باقيمانده    نقصهاي جوشكاري            نقصهاي عمليات حرارتي        نقصهاي ماشينكاري

 

نقصهائي كه ممكن است در حين سوار كردن قطعات بوجود آيند.

تركهاي ناشي از                 نقصهاي ناشي از                      نقصهاي ناشي از                 نقصهاي ناشي از

تنش اضافي                  جوشكاري اضافي               قطعات سوار شده نادرست              قطعات گم شده

نقصهائي كه در حين عمر كاري بوجود مي‌آيند.

ناپايداري حرارتي      خزش                  سايش           خوردگي تنشي          خوردگي              خستگي

معمولا نخستين مرحله در بررسي هر قطعه، بازرسي چشمي است. با چشم غير مسلح تنها نقصهاي نسبتا بزرگ كه باعث شكستگي پيوسته شده‌اند، آشكار مي‌شود. كارآيي بازرسي چشمي را با استفاده از ميكروسكوپ مي‌توان افزايش داد. ميكروسكوپ دو چشمي مناسبترين وسيله براي بررسي چشمي سطح كار است. به بزرگنماييهاي بالا نياز نيست و گستره بزرگنمائي بيشتر ميكروسكوپهاي موجود براي اين نوع بازرسي شامل X5 تا X75 است.  بازرسي چشمي لزوما به سطوح خارجي محدود نمي‌شود پروبهاي بازرسي نوري در نوع صلب و انعطاف پذير، براي بازرسي سطوح دروني به كار مي‌روند و آنها را مي‌توان درون سوراخها و مجارها قرارداد.

با استفاده از اصول محرز فيزيكي، شماري از سيستمهاي بازرسي غير چشمي ساخته شده كه بدون تغيير يا تخريب قطعات و مجموعه‌هاي مورد آزمون، دانسته‌هاي مربوط به كيفيت ماده يا قطعه را به دست مي‌دهند و اصول پايه و جنبه ‌هاي اصلي سيستم‌هاي عمده آزمون غير مخرب (NTD) در جدول ۱ آمده است.

تمام اين سيستمهاي NDT موجودند و ممكن است بسته به كاربردشان به تنهايي يا در ارتباط با يكديگر به كار روند. بين روشهاي گوناگون آزمون همپوشيهايي وجود دارند كه مكمل يكديگرند. اين حقيقت كه به عنوان مثال آزمون فراصوتي مي‌تواند هم تركهاي دروني و هم سطحي را آشكار سازد، به معني بهترين روش براي تمام كاربردهاي بازرسي نيست. اين مورد بيشتر به نوع ترك موجود و شكل و اندازه قطعات آزمون شده بستگي دارد.

جدول ۱

سيستممشخصه‌هاكاربرد
مايع نفوذ كنندهآشكار سازي نقصهائي كه سطح كار را شكسته‌اندبراي انواع فلزات ، بسياري از پلاستيكها، شيشه و سراميكهاي شفاف به كار مي‌رود
ذرات مغناطيسيآشكارسازي نقصهائي كه سطح كار را شكسته‌اند و نقصهاي زير سطحي كه به كار نزديك‌اندتنها براي مواد فرومغناطيس كاربرد دارد (بيشتر آهنها و فولادها)
روشهاي الكتريكي(گردابي)آشكارسازي نقصهاي سطحي و بعضي نقهاي زير سطحي، همچنين براي اندازه گيري ضخامت پوشش نارسانا مانند رنگ كه بر روي فلزات به كار مي‌رودبراي هر فلزي قابل استفاده است.

 

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود استدیدگاه ها


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.