no-img
پی ورد

دانلود پایان نامه ارشد اخترشناسي و آفرينش


پی ورد
نکات روز ...

گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

DOC
دانلود پایان نامه ارشد اخترشناسي و آفرينش
doc
بهمن 15, 1396
۵,۰۰۰ تومان
۵,۰۰۰ تومان – خرید

دانلود پایان نامه ارشد اخترشناسي و آفرينش


در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

اخترشناسي و آفرينش

اشاره

اخترشناسان و فیزیک­دانان در قرن بیستم تلاش نمودند تا عمر دقیق کیهان را تعیین کنند. آنها با استفاده از نظریۀ نسبیت عام، یک جهان در حال انبساط را تصویر کرده و شواهد بسیاری را برای این تصویر اقامه می­کنند. در این نوشتار، باربور اولاً از این گونه نظریه­های جدید کیهان­شناختی بحث می­کند و به مبانی آنها و برخی از قوانین مرتبط با آنها سخن می­گوید؛ و ثانیاً به بحث دربارۀ ارتباط آنها با مفهوم «آفرینش» می­پردازد. وی درصدد یافتن پاسخی برای این پرسش است که آیا این نظریه­ها و قوانین، با مفهوم آفرینش، آن گونه که در کتب مقدس آمده، متعارض­اند یا نه؟

کلید واژگان: کیهان­شناسی، نظریۀ نسبیت عام، آفرینش، نظریۀ وحدت­یافتۀ بزرگ و نظریۀ انفجار بزرگ.

***

اغلب اخترشناسان ـ از بطلميوس گرفته تا کپرنيک و گاليله و نیز در طول قرن هجدهم ـ جهان را نسبتاً کوچک و جوان مي­انگاشتند. در قرن نوزدهم، نظريه­هايي، از روی تخمين و نظرپردازي، دربارة جهاني وسيع­تر و با قدمتي بیشتر پيشنهاد شد. در قرن بيستم، شواهدی دربارة سن و اندازة عظیم و سن جهان گردآوری شده است و نظریه­های کیهان­شناختی جدید، مسائل مهمی را دربارۀ باورهای دینی پديد آورده­اند.

در ۱۹۱۷، ويلم دوسيتر (Willem de Sitter) با كار بر روي معادلات نسبيّت عام اينشتين به راه­حلي دست يافت كه يك جهانِ در حال انبساط را پيش‌بيني مي‌كرد. در ۱۹۲۹، ادوين هابل (Edwin Hubble) با بررسي «انتقال به سرخِ» سحابي‌هاي دوردست، «قانون هابل» را تدوين كرد: سرعت دور شدن يك سحابي با فاصلة آن از ما متناسب است. با برآورد و تأمل دربارۀ زمانِ گذشته، دانشمندان به این نتیجه رسیده­اند که به‌نظر مي‌آيد جهان از يك منشأ مشترك در حدود پانزده ميليارد سال پيش، در حال انبساط است. در ۱۹۶۵، آرنو پنزياس (Arno Penzias) و رابرت ويلسون (Robert Wilson)  زمينه‌اي ضعيف از امواج كوتاه را كه از همه سوي فضا فرا مي‌رسد كشف كردند. طيف آن امواج، با آنچه با استفاده از نظريه نسبيت دربارة  تابشِ باقي‌مانده، پيش‌بیني شده بود، مطابقت زيادي داشت. تابش مذكور، همان «پس ـ تابيِ» (afterglow) گوي آتشين (fireball) كيهاني است كه در اثر انبساطِ متعاقب سرد شد.

شواهد غيرمستقيم مربوط به لحظه‌هاي بسيار اوليه انفجار بزرگ از تحقيقات نظري و نيز پژوهش‌هاي تجربي در فيزيك انرژي بالا فراهم آمده است. این پژوهش نشان می­دهد که  چهار نيروي فيزيكي پایه وجود دارند: (۱) نيروي الكترومغناطيس كه عهده‌دار نور و رفتار ذرات باردار است؛ (۲) نيروي هسته‌اي ضعيف (weak nuclear force) كه سبب واپاشي راديواكتيو است؛ (۳) نيروي هسته‌اي قوي (strong nuclear force) كه پروتون‌ها و نوترون‌ها را درون هسته به هم پیوند می­دهد؛ و (۴) نيروي گرانش كه در جاذبة بين اجرامِ دور از هم، آشكار است. در ۱۹۶۷، استيون واينبرگ (Steven Weinberg) و عبدالسلام نشان دادند كه نيروهاي الكترومغناطيس و ضعيف مي‌توانند در چارچوب يك نظريه الكتروضعيف (Electro-Weak Theory) وحدت يابند. اين نظريه وجود دو ذرة سنگين را که اصطلاحاً بوزون‌ها W و Z نام گرفتند پیش­بینی کرد كه این ذرات واسطِ ميان دو نيرو بودند. در ۱۹۸۳، «كارلو روبيا» (Carlo Rubbia) و همكارانش در ميان فرآورده‌هاي حاصل از برخوردهاي انرژي بالا در دستگاه شتاب‌دهندة ذرات در ‌ژنو (CERN) شواهدی را برای ذرات W به دست آوردند. [۱]

در تلاش براي وحدت نيروهاي «الكتروضعيف» و «قوي» در يك نظرية وحدت‌يافتة بزرگ (Grand Unified Theory) پيشرفت‌هايي صورت گرفته است. وحدت مذكور، به‌واسطة ذرات X بسيار سنگيني كه تنها در انرژي‌هايي بالاتر از آنچه كه در شتاب‌دهنده‌هاي فعلي دسترس‌پذير است، محقق مي‌شود. گردهم­آمدن گرانش و سه نيروي ديگر در چارچوب يك نظرية اَبَرتقارن (supersymmetry theory) – که گاهی «نظریۀ همه چیز» نیز خوانده می­شود – مشكل‌تر بوده­است. یکی از گزینه­ها ارائه نظرية «اَبَرريسمان» (superstring theory) است که در آن، رشته‌هايي كه به‌طور باورنكردني سنگين، خرد و تك‌بُعدي‌اند، فرض می­شوند كه مي‌توانند منشعب شوند و يا به‌صورت حلقه درآيند. وحدت نظریۀ کوانتوم و گرانش، مستلزم یک چارچوب ده بُعدی است. اما بر اساس نظریۀ «اَبَر ریسمان»، شش بُعد از ده بُعد مذکور بی­درنگ چنان متراکم می­شوند که می­توانیم اندازۀ آنها را نادیده بگیریم و در نتیجه فقط چهار بُعد که به فضا وزمان­ مربوط­اند باقی می­مانند.  براي ريسمان‌ها هيچ شاهد تجربي وجود ندارد و انرژي لازم براي تحقق آنها بسيار فراتر از حدي است كه در آزمايشگاه‌ها در دسترس است. ولي اين ميزان انرژي، در نخستين لحظه‌هاي انفجار بزرگ وجود داشت. فيزيك‌دانان نسبت به سادگي، وحدت و تقارن، تعهدي قوي دارند كه اين تعهد، جستجو براي «نظرية وحدت‌يافته» را حتّي آن زمان كه آزمايش مستقيم ناممكن است، ترغيب مي‌كند.

با كنار هم نهادن شواهد مربوط به اخترشناسي و فيزيك انرژي بالا (high-energy) بازسازي قابل قبولي از تاريخ كيهان‌، ممكن مي‌شود و می­توانیم رویدادهای آغازین سه دقیقۀ پس از انفجار بزرگ را بازسازی کنیم ـ یعنی زمانی که تشكيل «هسته» از پرتون‌ها و نوترون‌ها آغاز شد. پانصدهزار سال بعد، اتم‌ها پديده آمدند. يك ميليارد سال پس از آغاز جهان، كهكشان‌ها و ستارگان شکل گرفتند. ده ميليارد سال بعد، نیز سیارات پا به ­عرصۀ وجود نهادند و پس از گذشت دو میلیارد سال دیگر، صور ميكروسكپيِ حيات در سيارة ما آغاز به تدریج به وجود آمدند و تکامل زیست­شناختی به جریان افتاد.

هرقدر بيشتر به پيش از دقيقه سوم بازگرديم، نظريه‌ها، موقتي‌تر [= غيرقطعي‌تر] مي‌شوند زيرا آنها به حالت‌هايي از ماده و انرژي مي‌پردازند كه فراتر از هر آن چيزي است كه مي‌توانيم در آزمايشگاه‌ها تكرار و بازسازي كنيم. پروتون‌ها و نوترون‌ها احتمالاً از كوارك‌هاي سازندة خود در ثانيه ۴ـ۱۰ (يك ده هزارم ثانيه پس از آغاز) تشكيل شدند ـ يعني زماني كه دما تا ۱۰۱۲ (هزار ميليارد) درجه پايين آمده بود. اين درياي فوق‌العاده متراكم از كوارك‌هاي داغ، حدوداً در ثانيه۱۰-۱۰ از یک گوي آتشين (fireball) یکدست كه كوچك‌تر و داغ‌تر بود، شكل گرفت. در نظریه­­های تورمی که توسط الن گوث (Alan Guth) و اندره لینده (Andrei Linde) مطرح گردید پیشنهاد می­شود که جهان در حدود ثانیۀ ۳۵ـ۱۰ یک انفجار بسیار سریع را پشت سر گذاشت که این معلول آزاد شدن انرژی فوق­العاده­ای بود که در اثر شکست تقارن، یعنی زمانی که نیروی قوی از دیگر نیروها جدا شد، آزاد شده بود. [۲] پيش از ثانيه ۳۵ـ۱۰، دما به‌قدري بالا بود كه تمام نيروها به‌جز گرانش از توان مشابه برخوردار بودند. اين مقطعي است كه نظرية وحدت‌يافتة بزرگ در آن اِعمال مي‌شود. ما تقريباً هيچ تصوري از وقايع پيش از ثانيه ۴۳ـ۱۰، زماني كه حرارت ۱۰۳۲ درجه بود، نداريم. كل جهان به‌اندازة يك اتم امروزي و چگالي آن ميزان باورنكردنيِ ۱۰۹۶ برابر آب بود. [۳]

امّا در زمان صفر (۰=t) چه رخ داد؟ در نظرية استاندارد انفجار بزرگ، زمان صفر (۰=t) به‌عنوان يك تكينگي كه قوانين فيزيك در آن به کار نمی­آید به شمار می­آید. در آن مقطع، نقطه‌اي بدون بُعد به صورت تابش خالص و با چگالي نامتناهي موجود بوده است. برخی عالمان الهیات زمینۀ مشترکی را با کیهان­شناسان (اخترشناسان و فیزیک­دانانی که به بررسی و مطالعۀ تاریخ اولیۀ کیهان علاقه­مندند) دربارۀ این ایده که جهان آغاز دارد ملاحظه کردند. پاپ پیوس دوازدهم (Pope Pius XII) گفت، نظرية انفجار بزرگ، ايدة كتاب مقدسيِ آفرينش را تأييد مي‌كند. [۴] اخترفيزيك‌داني به‌نام رابرت جَسترو (Robert Jastrow) احتجاج كرده است كه شواهد اخترشناختي به يك ديدگاه مبتني بر كتاب مقدس دربارة منشأ جهان منجر مي‌شود. او كتاب خود را با نام خداوند و اخترشناسان با اين عبارت درخور توجه به‌پايان مي‌برد:

 

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود استموضوعات :
زمین شناسی

دیدگاه ها


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.