no-img
پی ورد

دانلود ریز فضاهای بیمارستان


پی ورد
نکات روز ...

گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

DOC
دانلود ریز فضاهای بیمارستان
doc
اسفند 4, 1396
۰ تومان
رایگان – خرید

دانلود ریز فضاهای بیمارستان


در قلمرو ممالک اسلامی دو نوع بیمارستان وجود داشته است:

۱ بیمارستان های ثابت       ۲ بیمارستان های منقول

از نقطه نظر درمان بیمارستان به دو بخش بیرونی و اندرونی (به ترتیب سرپایی و بستری) تقسیم می شده است.

پس از دوران اوج تمدن اسلامی به تدریج دانش پزشکی نیز به همراه سایر علوم و فنون رو به افول گذارد.

پس از کنفرانس بین‌المللی که به سال ۱۲۷۹ هجری شمسی برابر با ۱۹۰۰ میلادی در پاریس منعقد شد و نماینده ایران نیز قطعنامه آن را امضاء کرد، اولین مجلس حفظ الصحه دولتی در سال ۱۲۸۴ در تهران تشکیل گردید و نظام نامه ای برای مجلس مزبور نوشته شد. این مجلس تا اواخر سال ۱۲۹۹ برقرار بود تا اینکه در سال ۱۳۰۰ شمسی «وزارت صحیه و امور خیریه» تاسیس شد و چند ماهی به این نام بود و سپس به نام «اداره کل صحیه مملکتی» نامیده شد و آن ضمن تشکیلات وزارت کشور اداره می‌شد.

در اواخر سال ۱۲۹۹ و اوائل سال ۱۳۰۰ شمسی بنگاه پاستور ایران در تهران تاسیس شد. در سال ۱۳۰۰ مدرسه داروسازی وابسته به مدرسه طب دار الفنون شروع به کار نمود.

در سال ۱۳۱۰ موسسه رادیولوژی تکمیل شد و در سال ۱۳۱۳ بیمارستان فیروز آبادی در تهران و جذامخانه مشهد بنیاد نهاده شدند و در سال ۱۳۲۰ اداره کل صحیه مملکتی به وزارت بهداری تبدیل شد.

در اروپا در دوره قرون وسطی دانش پزشکی نیز تحت تسلط کلیسا در آمده و بهر ترتیب بیمارستان از دوره قرون وسطی تا کنون «به ویژه در اروپا» تحولاتی را پشت سر گذاشته که می‌توان آن را به سه دوره متمایز تقسیم نمود:

۱نظام سنتی

۲ ملی شدن مراکز درمانی و جدایی مذاهب از درمان

۳ تخصص گرایی و توسعه مراکز بهداشتی و درمانی و بیمارستانها

به همین ترتیب بیمارستانها که در واقع ستون فقرات مراقبت های بهداشتی درمانی جوامع را تشکیل می‌دهند از جنبه های فرهنگی، اخلاقی، علمی و تکنولوژیکی متحول شدند و بخش های پزشکی تخصصی تر و فرعی تر شده و مهارت حرفه ای کارکنان آن بستر شد. در مورد تخصص های مختلف پزشکی در بخش های بعد توضیحاتی آورده شده است.

نگاهی به سیاست گذاری ها در احداث بیمارستان در ایران

معیارهای ارزشیابی بیمارستان ها چند سالی است که نسبت به گذشته تغییر کرده است متولی این امر ابتدا بهداری های مناطق مختلف بودند ولی چند سالی است که به طور کلی بیمارستان های شهر تهران تحت حمایت و نظارت سه دانشگاه پزشکی علوم پزشکی ایران، شهید بهشتی و دانشگاه تهران قرار گرفته اند. بحث ارزشیابی بیمارستان ها و عملکرد آنها و نحوه بهره برداری بیمارستان ها مربوط به حوزه معاونت سلامت وزارت بهداشت است.

ریز فضاها در فایل زیر اماده دانلود  می باشددیدگاه ها


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.